Centrum Caolinumsoučasná architektura a tradice
Naše akce v centrusledujte a navštěvujte Zobrazit více
Kaolínový důl Nevřeňtajemné nevřeňské podzemí

Naučná stezka POD ZEMÍ

Naučná stezka "POD ZEMÍ"

K samotnému vstupu do nevřeňského dolu dovede návštěvníky od Centra naučná stezka s názvem “POD ZEMÍ“. 

Pod povrchem země se člověku otevírá jiný svět – svět POD ZEMÍ, kde dokonale fungují kořenové soustavy stromů, hub a rostlin, kde žije řada živočichů a který je po staletí poznamenán lidskou činností.

Mapka Naučné stezky POD ZEMÍ

mapa NS

Cestu k dolu Vám ráda ukáže obsluha při zakoupení vstupenky, ale pokud chcete vědět, co Vás čeká, tady je její stručný popis :-)

Až vyjdete z budovy Centra Caolinum, dáte se doprava a pod stromy u vývěsek narazíte na první zastavení naučné stezky, kde blíže poznáte jak žije KRTEK. Půjdete doleva, stále po chodníku, a až přejdete přechod pro chodce jděte stále rovně až přejdete most přes potok Třemošná. Hned za mostem už ale odbočte doleva a všimněte si turistické cedule, kde se dočtete o obci Nevřeň a blízkém okolí. Cesta Vás už sama povede - všímejte si značení - dřevěné cedulky se zkříženým mlátkem a želízkem. Až budete odbočovat doprava do lesa, musíte zdolat mírný kopeček v délce asi 50 metrů. Pak už Vás čeká jen příjemná procházka lesem kolem dalších zastavení naučné stezky - minete KOŘENOVÝ SYSTÉM STROMŮ A ROSTLIN, MRAVENCE, ŽÍŽALU a u NETOPÝRA jste u cíle. Po pár metrech dojdete ke schodišti, které Vás dovede až ke vstupu do dolu. A nezapomeňte si před prohlídkou nebo po ní  - podle toho, jak rychle jste to k dolu stihli :-)  prohlédnout i poslední dvě zastavení naučné stezky. Pod schodištěm se Vám představí ČLOVĚK V PODZEMÍ, a když půjdete ještě kousek dál a po levé straně minete betonový pozůstatek původního vstupu do dolu, budete mít možnost poznat, jak žije pod zemí malí HRABOŠI.  

Vážení návštěvníci, přejeme Vám hezké počasí a příjemnou procházku nevřeňským lesem.
 Děkujeme Vám, že se v našem lese chováte tak, jako by byl Váš :-)

P6150279NEVREN -NS Pod Zemí-7759

PODĚKOVÁNÍ

Námět a produkce naučné stezky je dílem Markéty Formanové, vedoucí Muzea loutek Plzeň ve spolupráci s Olgou Nesnídalovou. 

Na odborné obsahové části se podíleli: Sylvie Pecháčková, Ondřej Peksa (Západočeské muzeum v Plzni), Martin Lang (Muzeum Středních Brd Strašice), Přemysl Tájek (AOPK - CHKO Slavkovský les), Pavel Bezděčka (Muzeum Vysočiny Jihlava), korektury Tomáš Pfejfer.

Jednotlivá zastavení skvěle graficky ztvárnil Dalibor Nesnídal a grafiku pro tisk vytvořil grafik Martin Kaiser.  Vytiskl Abstrakt s.r.o.

Skvělou práci při výrobě dřevěných panelů odvedl truhlář Miroslav Kratochvíl a za montáž děkujeme ochotným nevřeňákům - kluci díky!

Naučnou stezku POD ZEMÍ financovalo Centrum Caolinum Nevřeň s podporou Plzeňského kraje.

V roce 2020 byla naučná stezka obohacena specifickým turistickým mobiliářem- vyřezávané dřevěné sochy houbiček, žížal a prolézací prvky pro děti s hlavou čerta či netopýra, které určitě ocení nejen děti, ale i dospělí návštěvníci:-)

Skvělou práci při výrobě tohoto turistického mobiliáře odvedli pracovníci z ZO ČSOP BERKUT- Bečovská botanická zahrada.

Turistický mobiliář na naučné stezce POD ZEMÍ financovalo Centrum Caolinum Nevřeň za podpory Plzeňského kraje.

turistický mobiliář 1turistický mobiliář 2NS houbyturistický mobiliář 4NS čert (1)